Connect with us

Hi, what are you looking for?

All posts tagged "италија"

Свет

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци вечерва објави дека ги повлекува министрите на неговата партија „Италија Вива“ од владата,  со што ја остава владејачката коалиција без мнозинство во парламентот....

Свет

Судењето на група од стотици членови на италијанската мафија започна денеска во Калабрија. Тоа е најголемото судење за организиран криминал во Италија во последните...

Свет

Италијанската полиција пресретна маж кој одеше 400 километри за да си ја разбистри главата по расправија со сопругата. Мажот бил запрен од полициска патрола...

Свет

Во пролетта, во првиот бран на пандемијата на коронавирусот, што особено ја погоди оваа земја, италијанските лекари и медицински сестри беа славени како херои....

Свет

Најмалку три лица загинале во поплави откако обилни врнежи ја зафатиле источната страна на медитеранскиот остров Сардинија, соопштиле денеска италијанските власти. Во Бити, град...

Повеќе