15.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

6 совети како да ослабнете без диета и вежбање

1. Користете помала чинија

За повеќето оброци, без разлика дали се тоа главни или закуски, земете помали чинии. Ако сепак треба да земете поголема, тогаш обидете се да ја наполните до половина со салата или некој зеленчук пржен на путер.

2. Понесете ручек

Носењето ручек од дома е одличен начин да контролирате што има во вашата храна и да заштедите пари. Повеќето денови во неделата носете ручек кој ќе вклучува овошје и зеленчук. Понесете и здрави закуски како јаткасти плодови.

3. Направете ја нездравата храна незгодна

Ако има нешто околу кое не можете да го контролирате, не ја купувајте често таа храна. Секогаш кога ја гледате теглата со кремот со какао во продавницата, никогаш не ја купувајте, само превртете очи. Ако сè уште имате храна што ја сакате, но знаете дека е нездрава, ставете ја на помалку видливо место за да не ве искушува да ја јадете.

4. Спуштете го јазикот кога џвакате

Додека јадете, секогаш имате вилушка или лажица во раката, често спремни за следниот залак. Ова доведува до побрзо џвакање и голтање на храната, што доведува до зголемување на телесната тежина. Треба да престанете со оваа навика, пишува. Овој потег овозможува целосно да ја џвакате храната пред да ја проголтам.

5. Избегнувајте одење додека јадете

Ако сте на забава, наполнете ја чинијата со храна или грицки и одете. Ова го спречува прејадувањето додека стоите таму и разговарате со вашите пријатели.

Истото важи и за канцеларијата: ако има крофна во една од собите за одмор, одете во друга просторија за одмор за да земете кафе или наполнете шише со вода. Колку помалку сте изложени на примамлива храна, толку помалку ќе треба да им одолеете.

6. Мерете се секој ден

Тежината варира од ден на ден, дури и за неколку грама. Затоа најдобро е секое утро да се мерите и да го запишете за да имате увид во вашата тежина и да се обидете да ја контролирате.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести