18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Eве на кој прст треба да носите накит

Накитот не е само моден детал, тој може да има убава симболика, да ве направи автентични, да носи спомени и да испрати одредена порака. Кога станува збор за прстените, постои верување дека секој прст има одредено значење и симболика поврзана со одредени аспекти од животот, па затоа претставува области од животот кои можеме да ги подобриме и да привлечеме среќа.

Показалецот се однесува на лидерство, его и манифестирање на сопственото „јас“ во општеството, нагласувајќи ја желбата и движењето кон целта. Ставањето прстен на показалецот укажува на поставување цели и одлучност, како и акција. Одговорност за себе, за вашите одлуки и за луѓето што ги водите. Ако вашата среќа и богатство лежат во вашата кариера, во управувањето со други луѓе и проекти, носете прстен на показалецот. Ако прстенот е со жолто златна боја, ќе додаде силна енергија, цврстина, упорност, стремеж кон целта. Ако е изработен од сребро или бело злато, тогаш ќе даде помирна и пофлексибилна манифестација на себе во оваа област.

Средниот прст покажува сериозност кон животот, работата, учењето. Прстенот на средниот прст симболизира дека знаете да се самоорганизирате, да се соберете и подобро да ги правите работите. Помага во подобра асимилација на информации, практичен однос кон парите и креирање детален план. Прстенот на средниот прст остава добар впечаток во деловните односи и ја нагласува сериозноста и упорноста.

Домалиот прст е поврзан со животната работа, креативноста, уметноста и самоизразувањето, како и со интуицијата, среќата и романтичните врски. Со носење прстен на овој прст, човекот зрачи и ја привлекува енергијата на љубовта. Испраќа љубовна порака, но ако сте сингл, може да испрати и погрешна порака дека сте зафатени. Вообичаено, венчалните и вереничките прстени се носат на прстенот од десната рака, па ако сте сингл, можете да го ставите прстенот на левата рака.

Малиот прст е одговорен за комуникација, пари и сексуалност. Носењето прстен на малиот прст првенствено симболизира самопочит, елоквентност и комуникациски вештини. Ова е исто така симбол на харизма, способност за преговарање и продажба и успех. Ако за вас среќата е лесен однос кон животот, слободата и брзите резултати, тогаш носењето прстен на малиот прст е совршен избор.

Ставањето прстен на палецот ги зголемува карактеристиките на манифестацијата на човечките постапки во општеството. Тоа се луѓе со јасност и силна волја, како и оние кои сакаат самостојно да водат проекти и да постигнуваат резултати. Прстенот на палецот привлекува волја, повлекување на стравовите, исполнување на решителност и амбиција.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести