22.8 C
Skopje
понеделник, мај 27, 2024

Кина го повика Вашингтон да одигра „конструктивна улога“ на Блиски Исток

Портпаролката на кинеското МНР, Мао Нинг истакна дека Ванг „изрази силната осуда за нападот врз Конзулатот на Иран во Сирија, нагласувајќи дека безбедноста на дипломатските институции е неприкосновена и мора да се почитува суверенитетот на Иран и на Сирија“.

– Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога во блискоисточното прашање и ќе продолжи да придонесува за смирување на ситуацијата. Американската страна, особено, треба да игра конструктивна улога, нагласи Мао.

Кина постојано повикува на прекин на огнот во Појасот Газа за да се обезбеди безбедност на цивилите.

Оваа ескалација на непријателствата е уште една манифестација на разорното влијание на конфликтот во Газа. Императив е да се стави крај на конфликтот во Газа што е можно поскоро, наведе Мао.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести