36.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Франција: Кина да ѝ испрати јасна порака на Русија за војната во Украина

Кинеската влада „игра клучна улога во почитувањето на меѓународното право, вклучително и суверенитетот на Украина, и затоа јасно очекуваме Кина да испрати многу јасни пораки до Русија“, рече Сежурне за време на прес-конференцијата во кинескиот главен град, зборувајќи заедно со својот кинески колега, Ванг Ји, објави Франс 24.

Коментарите на Сежурне доаѓаат додека кинескиот претседател Си Џинпинг се очекува да се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон во Париз на почетокот на мај.

Кина се претставува како неутрална во војната во Украина и официјално не ја осудила Русија за инвазијата. Наместо тоа, Пекинг ги продлабочи врските со Москва, дури и одлучи да го отфрли американскиот долар во билатералната трговија.

Минатиот месец, специјалниот претставник на Кина за евроазиски прашања предупреди на ескалација на војната и рече дека и Украина и Русија „се согласуваат дека преговорите, а не оружјето, конечно ќе стават крај на оваа војна“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести