9.8 C
Skopje
вторник, март 26, 2024

ОВОЕ СЕ СЕДУМТЕ НАЈЧЕСТИ КОШМАРИ – ЕВЕ КАКО ДА СЕ ИЗБОРИ СО НИВ

Дали знаевте дека можете да управувате со вашите соништа?

Дали знаевте дека толкувањето на сонот ни помага подобро да ги разбереме нашите основни емоции, вели д-р Клер Џонсон, потпретседателка на Меѓународната асоцијација за проучување на соништата.Таа ги издвои седумте најчести соништа и објасни што значи секој од нив. Некои од нив се управуваат.

1. Губење на забите
Овој сон многу често го сонуваат луѓето и прилично вознемирувачки е што губите заб или повеќе од нив во сонот. Сонот за губење на заб е главно поврзан со чувство на несигурност, нестабилност, промени во животот и одредена загуба. Исто така, може да се поврзе со чувството дека повеќе не можеме да криеме како навистина се чувствуваме – не можеме да се насмевнеме и да се преправаме дека сè е во ред, ако не е така. Сонот за губење на забите исто така може да биде повик да се разбудиме и да преиспитаме што се случува во нашите животи и да видиме што искрено чувствуваме за тоа, пренесува Daily Mail.

2. Летање
Соништата за летање можат да бидат поврзани со моќни сексуални и креативни енергии. Во соништата, летањето честопати е поврзано со чувство на слобода и самодоверба, но важно е да запомните како летате – без напор или борба и мавтање со рацете во воздухот. Во секој сон што сте го сонувале, еден од златните клучеви за разбирање на значењето на сонот е емоцијата што ја чувствувате. Ако сте задоволни, што е секако позитивно, тоа сугерира дека сте во мир со себе и дека сте на вистинскиот пат во најважните аспекти на животот.Ако не се чувствувате добро по сонот за летање, запрашајте се во кој аспект од животот се борите и обидете се да го решите за да најдете мир. Кога ќе ви стане јасно што е проблематично, ќе го надминете многу полесно.

3. Бегство
Во такви соништа, луѓето бегаат од чудовишта од плакари, ѕверови во дивината, од злобен човек на улица … Таквите соништа предизвикуваат ужасни чувства, затоа што се обидувате да избегате, и некако не ви одговара, вашите нозе се чини дека се премногу бавни, паѓаат во песок, заглавуваат … Од ваквите соништа луѓето се будат во пот, а срцето им чука брзо. Таквите соништа откриваат дека во нас има некои скриени стравови за кои не сме свесни.Со вакви соништа, можеме повторно да влеземе во сонот и да се соочиме со стравот, да го прашаме „чудовиштето од соништата“ зошто нè прогонува, можеме да го смениме крајот на сонот за да бидеме посреќни и посилни. Психолошки, овие техники на сонување можат да бидат многу корисни затоа што откриваат само јадро на нашиот страв, што се издвојува од него и како да се ослободиме од него. Во таа смисла, кошмарите исто така можат да бидат корисни. Тие покажуваат како се чувствуваме внатре.

4. Згради и возила
Нашето тело е често прикажано во соништата како зграда или возило – тие го нагласуваат нашето физичко здравје или неговите недостатоци. На пример, можете да сонувате за урнатина или голем луксузен брод – тоа може да биде одраз на состојбата на вашето тело. Ако сонувате дека возите автомобил и сопирачките не работат, тоа ќе го одрази вашето лошо здравје или фактот дека не сте во состојба да забавите во реалниот живот. Таквиот сон може да значи дека итно ви треба одмор и релаксација. Возилата во сон ги симболизираат средствата со кои доживувате нешто во реалниот живот, колку влијание имате врз нешто или препреките на кои се соочувате. Видот и големината на возилото испраќаат различни пораки. На пример, големите возила можат да симболизираат нешто што е поврзано со црква или компанија, амбуланта укажува на потреба за лекување, а полициското возило укажува на потреба за дисциплина.

5. Партнерот ве изневерува
Да се сонува за партнер во сцена на жежок секс со некој непознат, обично не укажува на неверство, но тоа симболизира нешто, можеби дека сме нечесни со себе на некој начин.Овие типови соништа можат да го рефлектираат нашето чувство дека сме измамени (живееме во заблуда) во некој аспект од реалниот живот. Можеби тогаш треба да се запрашаме, и искрено да одговориме: „Дали мојот партнер ме поддржува?“, „Дали сме среќни заедно?“, „Дали треба да смениме нешто во нашата врска? Обидете се, кога повторно имате таков сон, да го прашате вашиот партнер во сон зошто се однесува така. Оваа техника може да резултира во подобар увид во реалните проблеми.

6. Пајаци и инсекти
Значењето на ваквите соништа може да биде и многу лично. За подобро разбирање на сонот, дефинирајте ги постапките на инсектите од сонот и вашите реакции на нив. Дали сте вознемирени или искуството од сонот беше убаво? Дали бевте исплашени или curубопитни? На пример, ако се запрашате откако сонувате: „Што е пајак?“, Вашиот одговор може да биде „Тоа е нешто срамно што не сакам околу мене“. Тогаш треба да се запрашате дали има нешто во вашиот живот од кое не ви е пријатно и што не сакате околу вас. Ова може да резултира во лоцирање на проблем, на пример, од некој што е близу вас и ви предизвикува непријатност.

7. Бранови
Дали некогаш сте сонувале за голем, треперлив бран што доаѓа од океанот? Таквиот сон може да биде ужасен или фасцинантен. Може да предизвика чувство на длабок страв, воздржаност или возбуда.Кога се обидувате да дешифрирате таков сон, фокусирајте се на емоциите присутни во сонот, но исто така и на перспективата – дали застанавте на брегот или ве носи бранот, или можеби го гледавте од безбедно растојание? Дали бегавте од него во очај во сон или гледавте како сонцето сјае на површината на водата? Дали морето било кристално чисто, што е добар знак, или е валкано и темно? Во соништата, океанот може да симболизира несвесни процеси, можеби промени што се случуваат во животот. Брановите по природа се неодоливи и незапирливи, а сонувањето на бранови не мора да значи дека промените во животот се негативни. Брановите исто така можат да симболизираат рафали на креативност и силни емоции

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести