3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Нетанјаху: Победата е на дофат

И покрај меѓународната тревога за можен масакр во градот на повеќе од милион раселени Палестинци, Нетанјаху изјави за „Оваа недела со Јоргос Стефанопулос“ на Еј-би-си њуз дека офанзивата е клучна за поразот на Хамас.

„Победата е на дофат. Ние ќе го направиме тоа. Ќе се соочиме со преостанатите терористички единици на Хамас и Рафа, последното упориште, но ќе го направиме тоа“, рече тој во делови од интервјуто објавено вчера вечер.

„Ќе го направиме тоа така што ќе обезбедиме безбеден премин за цивилното население за да можат да си заминат“, рече тој.

„Разработуваме детален план за тоа“, додаде Нетанјаху. „Не сме несериозни во врска со тоа.“

Тој ги спомна областите северно од Рафа кои се исчистени и може да се користат како безбедни зони за цивилите.

Властите на Хамас во Газа предупредија на можни „десетици илјади“ жртви во Рафах, додека шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, им се придружи на другите меѓународни гласови велејќи дека офанзивата таму „ќе предизвика неискажлива хуманитарна катастрофа“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести