3.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

ММФ: Проширувањето на војната во Газа ќе ја зголеми економската штета

Во говорот на Самитот на светските влади во Дубаи, извршната директорка на ММФ, рече дека влијанието на војната се чувствува во намалениот туризам во земјите од Блискиот Исток, како и со зголемувањето на трошоците за превоз и намалувањето на транспортот во Црвеното Море.

Георгиева, сепак, рече дека е оптимистична за севкупните економски изгледи и покрај неизвесностите бидејќи глобалната економија досега се покажала отпорна. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести