13.8 C
Skopje
четврток, февруари 29, 2024

Израелската армија распореди воена технологија со вештачка интелигенција во Појасот Газа

Зголемениот број на цивилни жртви покажува дека е потребен многу поголем надзор над употребата на нови форми на воена технологија. Сега се соочуваме со најлошата можна ситуација на смрт и страдање што ја гледаме денес, некои од нив се предизвикани од новата технологија, изјави експертот за оружје во „Хјуман рајтс воч“, Мери Варехам.

Израелската војска користи оптички нишан со вештачка интелигенција, направен од израелскиот стартап „Смарт шутер“ (Smart Shooter), кој се прикачува на оружје како пушки и митралези.

Повеќе од 150 земји во декември ја поддржаа резолуцијата на ОН со која се идентификуваат „сериозните предизвици и грижи“ околу новата воена технологија и „вештачката интелигенција и автономните системи за оружје“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести