7.8 C
Skopje
понеделник, март 4, 2024

Во Хрватска се зголемува бројот на заболени од голема кашлица

Во Хрватска се зголемува бројот на заболени од голема кашлица, а денеска е објавено дека се разболеле над 1.400 луѓе, меѓу кои 45 бебиња до една година, јави Хина повикувајќи се на Хрватскиот завод за јавно здравје.

Како и досега, најголем број заболени има во градот Загреб и во сплитско-далматинската жупанија, изјави за Хина дежурниот епидемиолог Ива Пем Новосел.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести