7.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Вучиќ: Ја сочувавме Србија и покрај тероророт

– Тоа е важно за народот, мислам дека ја спасивме Србија и покрај тоа што не можете да се чувствувате добро додека трае теророт врз нашиот народ на Косово и Метохија. Долго време, покрај официјалните разговори, ќе имаме и приватни разговори, за да разговараме за важни прашања за Србија – рече Вучиќ.

– Денеска имавме разговори со ММФ. Луѓето обично велат: „Што ни е гајле за ММФ“. Во 2011 година го избркавме ММФ пред изборите во 2012. Тоа не чинеше уште повеќе, па во 2014 година моравме да влеземе во фискална консолидација. Од 2014 година на овој или оној начин го имаме ММФ овде. Сега се движиме на повисоко ниво, што значи дека нашите финансии доаѓаат во одлична форма. Знаете дека ретко го користам зборот „одлично“, индустриското производство напредува подобро отколку што очекувавме. Србија оди напред“.

– Украина трае речиси две години и дали ќе има други фактори кои ќе одлучуваат за цената на гасот и нафтата. Секогаш треба да имате резерви во готовина за да можете да интервенирате во вашата земја. Има многу луѓе кои, посиромашните, подобро ја разбираат потребата за напредок на српската економија. И затоа мораме да се погрижиме да создадеме најдобар можен амбиент за пристигнување на инвестиции.Вучиќ

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img