0.8 C
Skopje
недела, февруари 18, 2024

Амстердам воведува највисока туристичка такса во Европа

Поскапувањето ќе биде до 12,5 отсто, што значи дека со просечна цена за ноќевање од 175 евра по лице, туристичката такса ќе се зголеми од 15,25 на 21,80 евра за ноќ.

„За споредба, туристичките такси во Барселона во просек се околу 2,25 евра по лице дневно, додека во Париз генерално може да се очекува да платите околу 4 евра по лице за ноќ“, пишува на веб-страницата Lonely Planet.

Се зголемува туристичката такса за „посетителите да дадат поголем придонес за градот, а мерката ќе придонесе и за борба против нередот и масовниот туризам“, најавуваат градските власти.

Амстердам, дом на еден милион луѓе, во последните години се мачеше да се справи со 20 милиони посетители годишно, од кои многумина поминуваа само еден ден во градот.

„Со цел да се одржи квалитетот на животот во Амстердам, градот работи на спречување на типот на туризам кој предизвикува непријатности кај населението како и кај туристите и определи максимален број посетители“, соопштија властите.

Амстердам долго време е магнет за хедонисти, кои најчесто ги привлекува кафулињата за марихуана и квартот на црвените фенери, а на градот му се гади од сè почестото пијанство и немири.

Така, на пример, на британските туристи им беше кажано оваа година да ги организираат своите често развратни ергенски забави на друго место.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести