25.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Еве која храна треба да ја јадете пред да водите љубов

Чоколадо

Кога одите да се видите со вашето момче или девојка или ако планирате жешка ноќ со партнерот, купете чоколадо. Кога ќе се засладите, вашето тело ќе ослободи серотонин, хормонот на среќата и затоа ќе ви се подобри расположението и ќе почувствувате посилна сексуална желба.

Лубеница

Додека сè уште има лубеници на пазарите, побрзајте. Ова сочно овошје е богато со амино киселини наречени цитрулин. Вашето тело ги претвора во аргинин, друга аминокиселина која му помага на вашето тело да ги релаксира крвните садови.

Авокадо

Ова овошје содржи масти и влакна кои се здрави за срцето, но и ви дава дополнителна енергија која ќе ви биде потребна во спалната соба. Во авокадото има и витамин Б6, а експертите велат дека овој витамин ги ублажува симптомите на ПМС како замор, надуеност и мрморење. Сето ова може да им помогне на жените да имаат одличен секс дури и во периодот на ПМС, иако многу луѓе не размислуваат за секс во овој период.

Калинка

Калинката е симбол на плодноста и афродизијак. Плод на боговите. Истражувањата покажаа дека калинката го подига расположението и го зголемува нивото на тестостерон.

Спанаќ

Зелените листови спанаќ се богати со магнезиум, минерал кој го зголемува нивото на тестостерон. Спанаќот содржи и железо, кое може да ја зголеми сексуалната желба, возбудата, да доведе до посилен оргазам и уживање во сексот. Ова особено се однесува на жените.

Јагоди

Со шлаг, потопена во чоколадо, со шампањ – јагодите се симбол на љубовта и романтиката. Но, високото ниво на витамин Ц, кој го содржат јагодите и како тој ја зголемува сексуалната желба и протокот на крв во телото. Јагодите исто така го намалуваат стресот и анксиозноста и му помагаат на телото да го ослободи окситоцинот, познат како хормонот „љубов“.

Мака

Растението мака расте во планините на Перу и се користи за подобрување на плодноста. Научниците откриле дека неговиот корен ја зголемува сексуалната желба. Фитонутриентите од ова растение можат да го зголемат бројот на сперматозоиди и да ја подобрат сексуалната функција. Коренот на мака се продава во форма на прав, па можете да го додадете во јогурт, сокови, салати, супи или тесто.

Остриги

Цинкот, кој се наоѓа во значителни количини во остригите, му помага на телото да создаде тестостерон. Овој хормон игра голема улога кога станува збор за сексуалната желба. Но, цинкот помага и за производство на повеќе сперматозоиди во машкото тело, но и за побрзо движење на сперматозоидите. Доколку не сте љубител на „морската храна“, одете на свинско, говедско, семки од тиква, индиски ореви и јогурт.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести