20.8 C
Skopje
сабота, јуни 8, 2024

ГОЛЕМА КРИПТО ИЗМАМА ВО ХРВАТСКА

Десетици милиони евра – за толку се проценува дека компанијата за крипто средства од Риека ги оштетила своите клиенти. Она што изгледаше како добра прилика сега е ноќна мора. Сопствениците на компанијата се недостапни, а полицијата истражува.

Инвестирањето во криптовалути се претвори во огромен ризик за стотици луѓе. Парите ги вложиле преку фирма од Риека, а сега изгледа останале без ништо. Загубите се проценуваат на десетици милиони евра. Оштетените инвеститори го контактираа здружението за блокчејн за совет.

„Ги собравме овие одредени јавно достапни информации, ги анализиравме и дојдовме до некои заклучоци, имено дека средствата на инвеститорите завршувале на централизирани берзи. Самите луѓе кои се чувствуваат оштетени треба да бараат преку нивните правни застапници каде им се средствата и што се случило потоа со таквите трансакции“, изјави Иван Чизмиќ, генерален секретар на здружението и адвокат.

Сопствениците на компанијата не одговараат на повиците. На прашањето, од полицијата потврдуваат дека имаат информации за случајот. Им пришле и некои граѓани, јавува репортерката на Дневник Нова ТВ Катарина Јусиќ Мезга.

„Секоја година гледаме нешто слично, ова е можеби најголемата загуба на пари на самите клиенти“, велат експертите.

Ветувањата за повеќекратно зголемување на инвестициите звучат одлично.

„Луѓето едноставно веруваа, а овде во крипто заедницата уште од самиот почеток предупредуваме дека цените на начо монетите и криптовалутите, ако му верувате на некој таков, тоа може да биде лоша инвестиција и да инвестирате во лоши проекти и на крајот на денот, туѓите пари ќе се прокоцкаат“, вели научникот за податоци Борис Агатиќ.

Затоа хрватската народна банка советува – не инвестирајте во крипто средства износ поголем од она што сте подготвени да го изгубите. Бидејќи крипто средствата, велат тие, моментално имаат карактеристики на шпекулативна инвестиција. Луѓето во Риека денес се претпазливи во врска со криптовалутите.

Токму затоа ваквите бизниси бараат добро образование и информации пред првата и најмала инвестиција.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести