30.8 C
Skopje
вторник, јуни 4, 2024

Истражување за тоа како албанските нарко банди го водат пазарот на кокаин во Обединетото Кралство

Британски Дејли Мејл објави истражување за тоа како албанските нарко банди го водат пазарот на кокаин во Обединетото Кралство со потези од Еквадор.

Локално познати како „Албос“, младите луѓе се дилери на дрога од дното на синџирот во организираните криминални банди кои секојдневно снабдуваат кокаин на клиентите во Брајтон и пошироко, се вели во написот.

Повремено на дилерите им се придружуваат „помошници менаџери“ кои ги надгледуваат нелегалните операции со дрога во Источен Сасекс.

Но, албанските криминалци со седиште во Обединетото Кралство, кои стојат зад овој високо профитабилен потфат, внимаваат никогаш да не стапнат во градот или да се дружат со нивните оперативци, вели ДМ.

А вистинските организатори, односно „мозоците на операцијата“, Албанците како Дритан Реџепи, познат по прекарот „Кралот на кокаинот“, се илјадници километри подалеку во Еквадор, каде учествуваат во крвава пресметка со ривалските мафии за да обезбедат монопол на снабдувањето со кокаин во Западна Европа.

И британски Дејли Мејл спроведе истражување и снимиле документарен филм наречен „Албански наркоси: куршуми, крвопролевање и Британија“.

По тој повод, авторот на текстот, новинарот Стивен Рајт и фотографот Џеј Вајсман, го посетија Еквадор за да истражат како таму се етаблира таканаречената балканска мафија како главен снабдувач на кокаин во Обединетото Кралство.

Британската Национална агенција за криминал (НЦА) соопшти дека албанскиот организиран криминал сега го контролира пазарот на кокаин во и околу секој поголем град во Британија.

А побарувачката за нивната нелегална стока расте. Пазарот на кокаин во прав вреди две милијарди фунти, имајќи предвид дека бројот на редовни корисници во Англија и Велс е помал од еден милион, што е веројатно потценето.

За десет години, бројот на смртни случаи поврзани со кокаин се зголеми седум пати и во 2021 година беше рекордни 840. Ова не ги вклучува десетиците илјади кои имаат физички и ментални здравствени проблеми поради употреба на дрога.

За време на оваа истрага, новинарите на Дејли Мејл интервјуирале полициски началници, претставници на судството и министерството, како и високи воени лица во Еквадор. За време на операцијата против наркотици, надгледувана од еквадорската морнарица по дојава од американското разузнавање, тие беа сведоци на апсење на двајца рибари кои се обидоа да прошверцуваат кокаин во вредност од 20 милиони долари во близина на брегот.

Тие, исто така, стапиле во контакт со локален гангстер кој знаел од прва рака за албанските операции во еквадорскиот пристанишен град Гвајакил – наречен „Гвајакил“ поради големиот број убиства поврзани со дрога.

Оттука, голем дел од снабдувањето со кокаин во ОК се канализира преку пристаништата како Антверпен и Ротердам. Британскиот весник го истакнува градот Брајтон каде, во сенката на елегантните тераси, сè поголем број клиенти од средната класа на возраст меѓу 20 и 40 години го добиваат својот лек по избор со неверојатна леснотија.

Брајтон стана клучен крај на таканаречениот „суперавтопат за кокаин“ од Јужна Америка до европските брегови. Според годишното истражување за употребата на дрога и алкохол во Велика Британија во 2021 година, се покажало дека градот станал „жариште за кокаин“.

Врз основа на интервјуа со 2.000 луѓе, експертите процениле дека секое петто лице во Брајтон и Хов пробало кокаин и секој десетти редовно користел екстази), додека секој 14 пробал кетамин.

Балканските добавувачи на кокаин работат „воен стил“

Еден жител на Брајтон, кој се претстави како Оливер затоа што се плашеше од одмазда за тоа што зборуваше, рече дека балканските добавувачи на кокаин воделе операција во воен стил овде.

„Би рекол дека кокаинот може да се достави до Брајтон побрзо отколку што можете да добиете пица на испорака“, вели тој. Оливер тврди дека престанал да ја користи дрогата, но ја користел доволно долго за да разбере како функционираат работите.

„Би се јавил на мојот Албанец, би го дал поштенскиот код и би ја имал (робата) за пет минути. Ќе ми пристигне на влезната врата. само создадете клиенти.Ако одите во кој било паб во Брајтон и прашате некого каде ја добиваат својата стока, тој ќе ви каже „Албос“.

Според Оливер, колку повеќе кокаин купува клиентот, толку е поевтин. Пакет од 0,4 g би чинел 40 фунти, 70 фунти за двајца и 100 фунти за три.

„Брајтон е град за забави“, вели тој. „Знам за луѓе од сите сфери на животот кои се во него. Болничари, адвокати – сите го прават тоа. Кога користев кокаин, постојано се среќавав со Албанци на улица и никој од надлежните не се обидуваше да го контролира. Порано добивав многу дрога и никогаш не ме спречи полицијата. Ги имаме најдобрите услуги за закрепнување на дрога во Брајтон, но го имаме и најлошиот проблем со дрогата“, рече Оливер.

Извор близок до „Албос“ на Брајтон детално раскажа како тие функционираат.

„Колку повеќе се во бизнисот, толку повеќе носат дизајнерска облека, а има дилери кои се слаби и не носат убава облека. Тие работат 24 часа на ден бидејќи испораката на дрога не запира“, вели тој.

Има и студенти, но Албанците работат најмногу, тврди тој.

Со што се поставува прашањето: дали Националната агенција за криминал (НЦА), сега во својата десетта година, дали е на висина на задачата?

Прашањето има длабоки политички импликации. Во 2022 година во Британија со мали чамци пристигнале вкупно 45.755 мигранти кои илегално го преминале Ла Манш, од кои 12.301 Албанци. Се очекува таа бројка да се зголеми во 2023 година.

Се верува дека повеќето се економски мигранти кои бараат нов живот во ОК и немаат намера да паднат во канџите на албанските криминални банди со седиште овде.

За жал, значителен дел од нив неминовно паѓа во нивни раце.

Како е организирана албанската нарко банда

„Дејли мејл“ пишува дека еден од таканаречените албански газди што го снабдува Брајтон со кокаин е маж на 30-годишна возраст кој живее во Лондон. Познат само по неговите иницијали, тој вози Mercedes G-Wagon од 100.000 фунти и е познат по неговиот златен накит и склоноста кон Гучи и Версаче.

Овој поединец наводно инспирира таков страв што никој со кој Дејли Мејл разговарал не бил подготвен да ги каже неговите иницијали.

Запрашана од Дејли Мејл, полицијата во Сасекс одби да ја коментира „потенцијалната“ националност на оние што го снабдуваат Брајтон со кокаин.Сепак, голем број локални албански дилери на дрога беа затворени во последниве години.

Во 2017 година, менаџерот на угостителството Мевлан Дема и уште осум Албанци беа осудени на вкупно 45 години затвор за нивната вмешаност во шверц на дрога и перење пари во Брајтон.

Дема бил во Велика Британија со лажен бугарски пасош. Тој е поврзан со конфликт со банди што избувна во Хуве по долготрајна расправија во мај 2004 година кога е убиен Алтин Молита (23).

Вионест Дема, Фљамур Топали и Ермир Дема беа осудени на доживотен затвор бидејќи го избодеа 20 пати во автомобил (Ендрит Лазари и Мевлан Дема беа ослободени од тие обвиненија).

Неодамна, во октомври 2018 година, петчлена албанска нарко банда беше осудена на вкупно 67 години во Крунскиот суд Хов.

Доказите на судењето вклучуваат листа од 6.397 клиенти во областа Брајтон кои биле вклучени во повеќе од 155.000 одделни трансакции во вредност од 6,5 милиони фунти преку телефонскиот центар 24/7.

Во септември 2021 година, Лектур Шахиб, без фиксна адреса, беше пронајден како носи 30 кеси со кокаин додека вршеше достава до клиентите во Брајтон од изнајмено такси. Тој беше осуден на 22 месеци во Хов Краун судот за поседување кокаин со намера да снабдува и беше депортиран во Олбани.

Изворот тврди дека албанските операции во Брајтон ги снабдувале и потрошувачите во Ливерпул.

„Во последните десет години влегоа Албанци и кокаинот почна да се продава многу поевтино“, рече тој.

Тој додава дека типична нарко банда би вклучила „менаџер или шеф кој седи некаде во неговата куќа, веројатно не во Брајтон.

„Тие би имале луѓе во понизок ранг, нивни „помошници менаџери“ во Брајтон, како и оние кои работат на улица и сите се Албанци.

„Според моето верување, оние луѓе кои продаваат дрога на улица се всушност жртви на трговија со луѓе. Тие самите се жртви и често на кокаин“, додава тој.

Упатени извори, исто така, велат дека работите не се решаваат кога дилерите се надвор од улиците, бидејќи осудените албански гангстери продолжуваат со своите операции зад решетки.

Јасно е, како што се оценува, дека нешто не функционира бидејќи Велика Британија е преплавена со дрога. Таа е богата со кокаин.

Додека продолжува крвопролевањето во Еквадор и ненаситната побарувачка за дрога во Велика Британија, албанските нарко босови сигурно ја имаат последната смеа, се заклучува во текстот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести