30.8 C
Skopje
вторник, јуни 4, 2024

Еве како парите да се „лепат“ за вас

Секој знае или барем слушнал за фенг шуи, древна уметност за украсување дом или канцеларија која привлекува позитивна енергија и пари, како и создавање поволна средина. Додека многумина размислуваат за изгледот на просториите и мебелот што не е толку лесно да се сменат, повеќето не се сигурни како влијаат декоративните парчиња мебел, како што се теписите, килимите, па дури и патосниците.

Поставувањето или менувањето на истите може да доведе до драматични подобрувања, како и оптимизирање на енергијата што тече низ просторот.

Да ве потсетиме, фенг шуи има пет елементи, и тоа: вода, земја, оган, дрво и метал и секој од нив засилува некаква енергија. Кога станува збор за парите, елементот Вода најчесто е прикачен за него, така што секој што сака да го одржи својот проток или да го зајакне, треба да стави тепих или тепих во сини нијанси на самиот влез во домот. Ако тоа не е можно, добро е барем килимот да има детали во сина или зелена боја.

Доколку имате финансиски проблеми и чувствувате дека енергијата е „блокирана“, потребен ви е тепих со црвеникави и кафеави тонови, бидејќи оваа комбинација може да создаде „запалива“ мешавина која ќе ги отвори блокадите.

Најголемата грешка ја прават оние сопственици на деловни простории кои одлучуваат да платат за изработка на подлога на која стои името на компанијата. Истото важи и за килимот на влезот. Во никој случај не го правете ова, велат мајсторите по фенг шуи. Со тоа, дозволувате да се „гази“ вашата деловна репутација, посочуваат тие, и подобро е да имате дизајн сличен на патека што води од влезот, по кој партнерите, клиентите или клиентите природно доаѓаат кај вас.

Ако во блиска иднина не сте во можност да ги смените патосниците, користете мал трик што се користи како „фенг шуи лек“. Земете парче сушени алги или мов и ставете го под тепих. Ова привлекува среќа и богатство во домот. За разлика од исушените цвеќиња, кои многумина некогаш бескорисно ги натрупуваат и само така создаваат неред полн со прашина, што го забранува фенг шуи, овој детал од природата со посебна намена делува како средство за подобрување на енергијата на теписите што не можеме да ги промениме.

Пробајте уште утре!

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести