13.8 C
Skopje
понеделник, февруари 19, 2024

ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ЗА ЏЕЈ

Легендарниот пејач Џеј Рамадановски почина на 6 декември 2020 година, а за неговата музичка големина сведочи и фактот што се снима филм за неговиот живот.

Според „Курир“, оваа продукција ќе се вика „Недела“, а сценариото го напиша Стефан Бошковиќ, а режисер ќе биде Немања Ќераниќ.

„Недела“ е еден од најголемите хитови на Рамадановски, а со таа песна е погребан во Алејата на заслужните граѓани.

Како што се наведува, филмот ќе го прикаже детството и растењето на пејачот во дом за запуштени деца, како и неговите музички почетоци, успеси и подоцнежниот живот.

Според „Курир“, Џеј од детството ќе го игра непознато момче Ром кое ќе биде избрано на кастингот, додека за улогата на возрасен Џеј ќе се борат актерите Амар Ќоровиќ и Денис Муриќ.

Џеј зад себе ја остави поранешната сопруга Нада, со која ги добија ќерките Марија и Ана, како и партнерката која живееше со него и беше покрај него до последниот ден – Андријана.

Неговата ќерка Марија тргна по стапките на својот татко и се занимава со музика, ја објави својата прва песна „Од каде што ти крај мене“, која му ја посвети на својот татко.

Втората ќерка Ана е мажена за пејачот Адил Максутовиќ и со него има деца.

Денис Муриќ

Денис Муриќ почнал да се занимава со глума на само 13 години, а се појавува во филмовите „Енклава“ и „Ничие дете“. Во една прилика изјави дека Аница Добра го наговорила да се запише на глума, а нејзината ќерка Мина Совтиќ го подготвувала за прием.

Добитник е на неколку награди за својата актерска игра, а некои од позабележителните улоги ги одигра во продукциите „Вујкото на татко ми“, „Златно момче“, „Тома“ и други.

Амар Ќоровиќ

Амар Ќоровиќ глумеше во класата на професорот Драган Петровиќ Пелет, а најзабележителни улоги му беа во сериите „Браќа и сестри: следната генерација“, „Златни денови“ и „Тајната на виновата лоза“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести