-3.2 C
Skopje
сабота, февруари 17, 2024

Во 2022 година „Калашников“ постигнa рекордно производство

Во 2022 година рускиот концерн за оружје „Калашников“ постигнал рекордно производство.

„Калашников“ исполнил 45 владини наредби во областа на одбраната. Исполнил и 24 договори во рамките на воено-техничката соработка и постигна рекордно производство во последните 20 години.

Покрај тоа, компанијата планира и активности за производствена организација во рамките на договорот за лиценца, објави медиумскиот сервис, пренесува Тасс.

Ова се најголемите договори во историјата на компанијата“, се вели во соопштението.

Минатата година производството на оружје на рускиот концерн се зголеми за 40 отсто во споредба со 2021 година, достигнувајќи рекордни резултати во последните 20 години.

Започна производството на автоматот калашников АК-19 од 5,45 мм, автоматот калашников ППК-20 од 9 мм и самополначките карабини Саига-9 и ТР3 со оптички нишан.

Во 2022 година, Калашников ја испорача првата серија снајперски пушки Чукавин, пренесува Независне новине.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести