26.8 C
Skopje
вторник, септември 5, 2023

Еве колку е корисно кафето

Умереното консумирање кафе, сега и официјално, има позитивни ефекти врз здравјето. Според научниците, по опсежно истражување на примерок од 468.629 испитаници, откриено е дека три шолји кафе дневно ја намалуваат стапката на смртност и ризикот од мозочен и срцев удар.

Умереното консумирање кафе, сега и официјално, има позитивни ефекти врз здравјето. Според Универзитетот Семелвајс во Будимпешта и британскиот Универзитет Квин Мери, по опсежно истражување на примерок од 468.629 испитаници, откриено е дека три шолји кафе дневно ја намалуваат стапката на смртност и ризикот од мозочен удар.

Учесниците биле прашани за нивните навики за пиење кафе и начин на живот (на пр., пушење, вежбање) во детален прашалник и биле собрани податоци за нивните индивидуални кардиоваскуларни фактори на ризик како што се висок крвен притисок, дијабетес и нивоа на холестерол. Учесниците биле поделени во три групи: оние кои не пиеле кафе (нула шолја кафе дневно; 22,1%), оние кои пиеле малку кафе (0,5-3 шолји кафе дневно; 58,4%) и оние кои пиеле голема количина кафе. кафе на ден (повеќе од 3 шолји дневно; 19,5%). Истражувачите користеле и магнетна резонанца (30.650 луѓе) за подобро да разберат како навиките за пиење кафе влијаат на анатомијата и функционирањето на срцето со текот на времето.

Периодот на следење бил 11 години. Д-р Џудит Сајмон, докторант на Универзитетот Семелвајс, вели: „Консумирањето на лесно до умерено кафе е поврзано со 12% помал ризик од вкупна смртност и 17% помал ризик од смрт од кардиоваскуларни болести во споредба со оние кои тие не пијат кафе. Покрај тоа, половина до три шолји кафе беа поврзани со 21% помал ризик од мозочен удар“.

Др. Пал Мауровиќ Хорват смета дека може да ги забави срцевите промени поврзани со стареењето“. Професорот Стивен Петерсен од Истражувачкиот институт Вилијам Харви на Универзитетот Квин Мери во Лондон, клучен соработник на студијата, додаде: „Големиот примерок, поврзаните здравствени податоци и деталната МРИ на срцето, како и скенирањата достапни на прашањето за истражување на Биобанк во Обединетото Кралство.

Претерувањето не е проблем

Според резултатите, лесното до умерено консумирање кафе не е штетно од кардиоваскуларна гледна точка и може да биде корисно. Колку што знаеме, ова е најголемата студија досега која се фокусираше на ефектот на кафето врз здравјето на кардиоваскуларниот систем. Студијата исто така покажа дека видот на кафе е исто така важен во однос на здравствените придобивки. Повеќето учесници пиеле мелено или инстант кафе. Меленото кафе во умерени количини било поврзано со помал ризик од смртност, но оваа придобивка не била пронајдена кај луѓето кои пиеле инстант кафе. Причината за ова може да се однесува на различните процеси на производство на мелено и инстант форми бидејќи содржат различни адитиви“, рече коавторот д-р Захра Раиси Естабраг.

„Истражувањето исто така покажа дека дури и кафето без кофеин е поврзано со помал ризик од смртност од сите причини, што исто така сугерира дека не само кофеинот игра клучна улога во однос на позитивните ефекти на кафето“, рече д-р Џудит Сајмон.

Исто така, важно е да се истакне дека дури и кај оние кои пиеле многу кафе (повеќе од 3 шолји дневно), не најдовме докази за негативни кардиоваскуларни последици – додава д-р Мауровиќ Хорват. „Меѓутоа, немаше позитивни здравствени придобивки кај оваа група, како во групата на оние кои пијат малку до умерено.“

„Кафето е еден од најконсумираните пијалоци во светот, но неговите кардиоваскуларни ефекти не се добро познати, а некои претходни студии покажале спротивставени резултати. Оваа најнова анализа на податоците на UK Biobank е вреден придонес за постојните истражувања во оваа област. аспекти на кардиоваскуларното здравје “, додаде професорот Петерсен.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img