9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Унгарија не се откажува од ветото за пакетот помош за Украина

Иако Унгарија не се откажува од ветото за пакетот помош за Украина, Германија и Франција поради тоа влегуваат во конфликт со остатокот од ЕУ.

Во вторникот, министрите за финансии требаше да разговараат за предлогот за замрзнување на средствата на Унгарија од кохезионите фондови како дел од механизмот за условување што може да ги запре плаќањата од буџетот на ЕУ за земјите кои не го почитуваат владеењето на правото.

Сепак, многу работи се случуваат зад сцената. Како што откри добро информираниот „Политико“, најголемите земји во ЕУ и пружаат рака на помош на унгарската влада во нејзиниот спор со Брисел за прекршување на владеењето на правото.

Франција и Германија, заедно со Италија, ја предводат групата од околу 12 влади кои ја повикуваат Европската комисија да ја преиспита својата одлука за замрзнување на 7,5 милијарди евра за Будимпешта, тврдејќи дека земјата постигнала поголем напредок во антикорупциските мерки отколку што признава Брисел.

„Унгарските власти постигнаа напредок. Преземени се голем број реформи, иако се уште се очекуваат дополнителни елементи“, изјави анонимен француски функционер за Политико. Европската комисија не се согласува со тоа.

„Имаме обврски, имаме ветувања, но тоа се уште не е направено“, изјави тогаш еврокомесарот за буџет Јоханес Хан, но на минатонеделната средба Франција и Германија не се согласија со Комисијата.

Под притисок на Европскиот парламент, Комисијата им предложи на членовите, кои треба да донесат одлука до 19 декември, да суспендираат 7,5 милијарди евра од кохезионите фондови, кои треба да и бидат исплатени на Унгарија како дел од буџетот за периодот од 2021 година до 2027 година. Од друга страна, комисијата одлучи да го потврди унгарскиот национален план за закрепнување од пандемијата на ковид-19 (5,8 милијарди евра), но со 27 барања кои вклучуваат 17 мерки за борба против корупцијата и реформи за подобрување на независноста на судството.

Меѓутоа, сега Французите, Германците и нивните сојузници тврдат дека владата на Виктор Орбан ги исполнува 17-те антикорупциски реформи што ги презеде за да избегне замрзнување на средствата и дека тоа треба да се одрази со намалување на делот од замрзнувањето, моментално еквивалентно на 65 проценти од кохезионите фондови.

Од Комисијата се бара да изврши нова проценка за да ги вклучи реформите воведени од владата на Орбан, но сè уште не е јасно дали ЕК ќе го стори тоа. „Ќе видиме, сè уште не е донесена официјална одлука“, рече во понеделникот еврокомесарот за економија Паоло Џентилони. Нова проценка

Овие земји сметаат дека доколку не се изврши нова проценка, можеби нема да има мнозинство во Европскиот совет за замрзнување на средствата. И доколку не се донесе одлука до 19 декември, процесот на санкции едноставно би завршил без замрзнување на средствата, што би се сметало за непожелно со оглед на тоа што ЕУ за прв пат го користи овој инструмент за да го спречи назадувањето на демократијата во една земја-членка.

„Тоа би било целосна катастрофа“, рече висок дипломат на ЕУ.

Има и други причини: Унгарија стави вето на две клучни одлуки – пакет помош од 18 милијарди евра за Украина и минимална стапка на данок на добивка од 15 проценти за мултинационалните компании. На украинската влада итно и е потребен пакет помош за балансирање на нејзиниот буџет, а ЕУ е под притисок од Киев и САД да ги испорача средствата. Унијата, исто така, беше меѓу главните заговорници на глобалниот даночен договор и ја ризикува својата репутација доколку тој не биде склучен.

Помекиот став на Франција и Германија веројатно ќе ги вовлече во конфликт со другите членки, вклучувајќи ги земјите од Бенелукс, Данска, Шведска и Латвија, кои ја поддржуваат тврдокорната оценка на Комисијата дека ризиците од поткуп остануваат во Унгарија и дека сите 7,5 милијарди евра треба да биде блокиран.

Во меѓувреме, истото го прави и унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој во петокот го обвини Брисел дека сака да ги замрзне парите наменети за Унгарија „од политички причини“, односно поради политиката на Будимпешта кон мигрантите и нејзиното противење на санкции против Русија поради војната во Украина. Сега барем привремено ја има поддршката од двете главни членки на Унијата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести