2.8 C
Skopje
сабота, јануари 21, 2023

Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со Владимир Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин.

„Секогаш одржувам редовни разговори и директен контакт со претседателот Путин, бидејќи верувам дека тоа е најдобриот начин да се продолжи интеракцијата за одржување директен канал. Изолацијата е најлошата работа, особено за лидер како него“, рече Макрон во интервјуто за CBS.

Тој изрази мислење дека на 24 февруари, кога Русија одлучи да започне војна во Украина, направи огромна грешка, прво затоа што не го почитува меѓународното право и ги прекрши сите принципи, а второ затоа што „најверојатно направи многу грешки во нејзината проценка на нејзините и на украинските капацитети“.

„И сега се случува дека од, да речеме, септември, тие одлучија да бомбардираат многу цивилна инфраструктура. Ова е воено злосторство“, рече Макрон.

Со оглед на тоа што војната во Украина предизвика скок на цените на храната и енергијата, во На прашањето колку долго може да трае отворената поддршка на Западот за Украина, Макрон рече дека е исклучително важно „Европејците, Американците и максималниот број земји во овој свет да ја поддржат Украина“.

Тој изрази мислење дека е важно да се пренесе пораката дека крајот на војната одлучуваат Украинците, а единствениот начин за решавање на ситуацијата во Украина би бил преку преговори.

Зборувајќи за американско-европските односи, Макрон рече дека сегашната американска администрација и претседателот Џозеф Бајден се лично приврзани за Европа, но кога ќе ја погледнете денешната ситуација, доаѓа до десинхронизација на односите.

„Но, кога ќе ја погледнете ситуацијата денес, навистина има десинхронизација. Зошто? Енергијата. Европа е купувач на гас и нафта. САД се производители. А кога ќе ја погледнете ситуацијата, нашите индустрии и нашите домаќинства не се купување по иста цена. Значи, постои голема празнина што влијае на куповната моќ и конкурентноста на нашите општества“, рече Макрон.

Макрон посочи дека Европа и САД учествуваат во овој конфликт „во име на истите принципи“, но посочи и дека „цената на оваа војна не е иста на двете страни на Атлантикот“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img