5.8 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

Еве каде ќе платите казна од 400 евра ако не пуштите вода во тоалет

Поради својата стратешка позиција, Сингапур се нарекува Гибралтар на Азија, а на малајски јазик „Сингапур“ значи град на лавовите. Еве 10 интересни работи кои можеби не сте ги знаеле за оваа земја

Во земјата со огромно богатство владеат прилично чудни и бизарни правила.

1.Светската организација за тоалет (да, постои) е основана во Сингапур. И да, со оглед на тоа што Сингапурците многу внимаваат на чистотата, ако не пуштите вода по излегувањето од тоалет, може да бидете казнети со 440 евра

2.Сингапурците може да гласаат на британските избори. Да, земјата е членка на Комонвелтот и затоа нејзините граѓани го користат тоа право.

3.Земјата опфаќа вкупно 63 острови, а не би препорачале прошетка низ повеќето бидејќи се ненаселени или служат како воени и индустриски зони.

4.Овде е речиси возможно да се пие сред небо, бидејќи на врвот на облакодер од 282 метри има бар, кој на тој начин стана еден од највисоките локали на врвот на зграда во светот.

5.Сингапур е само една од трите земји кои немаат главен град. Другите две се Монако и Ватикан.

6.Постојат четири официјални јазици во земјата: англиски, мандарински, тамилски и малезиски.

7.До 2020 година и отворањето на Фонтаната Палма во Дубаи, најголемата фонтана на светот се наоѓала во тука, а за неа се потрошени ни помалку од шест милиони долари.

8.На санскрит, Сингапур е преведен како Град на лавовите. Интересно е, сепак, што овде воопшто нема лавови.

9.Според една британска студија, луѓето најбрзо одат овде, во просек 6,15 км/ч.

10.Забранетти се гуми за џвакање, но на странците им е дозволено да внесат две пакетчиња. Повеќе од тоа се смета за обид за шверц.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img