-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Унгарија цврсто се држи до ставот дека не испраќа оружје во Украина

Унгарија цврсто се држи до ставот дека не испраќа оружје во Украина, изјави денеска унгарскиот министер за одбрана Кристоф Салај-Бобровнички и нагласи дека е неопходно да се врати на преговарачка маса и да се реши конфликтот што е можно поскоро.

– Унгарија непоколебливо се придржува до својот став да не испорачува оружје на Украина – изјави Салај-Бобровнички.

Министерот за одбрана посочи дека Унгарија му дава сеопфатна помош на Киев и го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во меѓународно признатите граници.- Покрај тоа, сериозно сме загрижени за можноста за натамошна ескалација – изјави тој и додаде дека е неопходно за да се спречи НАТО да стане директна страна во конфликтот во Украина.

Исто така, министерот повика на итно враќање на преговарачка маса за да се реши конфликтот.

– Преговорите спасуваат животи – заклучи Салај-Бобровнички.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img