13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата

Драстичниот пораст на цените на енергијата ја принуди Унгарија да ги затвори библиотеките, театрите, базените и нејзините нови стадиони во текот на зимата.

Новите стадиони се последните во долгата листа на згради кои повеќе не можат да се справат со зголемените цени на енергијата.

Градот Секешфехервар е еден од многуте што ги затвора своите музеи, библиотеки и театри за зима, пренесува AFP.

Јавните простори се тие што го прават градот. Никој не се радува на овие мерки, но луѓето ги прифаќаат затоа што се неопходни – изјави градоначалникот Андраш Чер-Палковиќ.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img