14.8 C
Skopje
недела, септември 3, 2023

Ердоган ја засили својата реторика против Грција

Тој им рече на новинарите дека Турција „може да дојде ненадејно една ноќ“ и дека соседната земја треба „да внимава на своето место“ и „да се сеќава на историјата“.

Во последниве месеци, Ердоган ја засили својата реторика против Грција поради, како што тврдат од Анкара, заканата од зголемено воено засилување на грчките острови во Егејското Море во близина на турскиот брег. Во говорот на Бали, турскиот претседател го опиша зголеменото воено присуство на Грција како „бесмислено“ и додаде дека „сите авиони и оружје што ќе дојдат нема да бидат корисни“, пренесува Политико.

Ова не е прв пат Ердоган да ја изговори оваа специфична закана, која е упатување на песната популарна во времето на турската инвазија на северен Кипар во 1974 година, Bir Gece Ansizin Gelebilirim. Минатиот септември, Ердоган веќе рече дека Турција може да „дојде одеднаш една ноќ“, што ја натера Атина да ги спореди заканите со руската инвазија на Украина.

„Ризикуваме повторно да бидеме сведоци на ситуацијата што моментално се случува на друг дел од нашиот континент“, напиша тогаш грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас во писмата до НАТО, ЕУ и Обединетите нации.

Во септември, ЕУ изрази загриженост поради коментарите на Ердоган, додека американскиот Стејт департмент ги нарече „безопасни“ и повтори дека суверенитетот на Грција над островите во Егејското Море „не е доведен во прашање“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img