13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Се појави фотографија од ТИТО ВО ПРИДРУЖБА НА ПЕТ ДАМИ, НО И ЕДЕН ВОЈНИК КОЈ СИТЕ ГО ЗНАЕМЕ (фото)

Здравко Чолиќ во текот на својата кариера пееше многу хитови, а меѓу нив беше и познатата „Другар Тито, ти се колнам“.

Песната компонирана од Ѓорѓе Новковиќ, текстот напишан од Мира Алечковиќ, првпат се појави во 1977 година и беше изведен на Југословенскиот фестивал на револуционерни и патриотски песни, а кратко по смртта на Тито стана хит и се продаде во повеќе од 300 000 примероци.

  • Фактот што војник му пее на Тито на Бријуни не беше многу честа појава. По месец и половина во армијата, екипа од Домот на АРМ ме повика да настапам пред Тито. Настапивме по неговиот новогодишен говор – девојки во трикови, Локица, а јас во униформа и кратки фризури. Тито на сите ни ја честиташе Новата година. Пејачката Сандра Кулиер од Бања Лука го бакна и намерно му остави кармин на образот, а потоа го избриша. И Тито и рече: Навикнат сум. И тој ми рече: Добро е за тебе, војнику, војската е служба, а ти пееш со девојчињата во трикоа. Но, тоа беше неговата шега. Сето тоа беше исклучително позитивно – еднаш рече Здравко Чолиќ во исповед за Недеjnник.

Пејачот изјави дека последен пат настапил со Тито со Седумте млади по неговото враќање од Русија.

  • Седум млади луѓе и јас добивме песна – здравица, за да дознаеме за тој ден. Војкан Борисавlавиќ состави, ни дадоа белешки во папки и го научивме тоа попладне. Кога дојде моментот, застанавме директно пред Тито и, гледајќи ги белешките и текстот, запеавме: „Да е жив и здрав, другар Тито…“ и сега непријатна ситуација. Знаете, така, има песна, а потоа и мал инструментален дел, а Тито мислеше дека е крај, па почна да аплаудира, а мене ми беше непријатно. Не е крај! Јас на два метра од него. се смееме и продолжуваме… – се присети Чола.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img