-0.2 C
Skopje
петок, февруари 16, 2024

Како американската јавност гледа на војната во Украина?

Анкетите покажуваат дека американската поддршка останува силна, но има знаци дека таа се намалува како што војната се одолговлекува.

Минатиот месец, 20 отсто од граѓаните рекоа дека САД ѝ даваат премногу помош на Украина, според Pew Research, што е повеќе од 12 отсто во мај и 7 отсто во март оваа година. Сè уште има голем дел од Американците кои ја поддржуваат континуираната помош, со 73 отсто во анкетата на Ројтерс/Ипсос претходно овој месец.

Иако долгорочната иднина на американската помош за Украина е нејасна, Хербст рече дека верува оти јавната поддршка за Украина ќе продолжи доколку политичарите продолжат.

„Можете да победите на двете страни во САД со тоа што ќе зборувате за двопартиски услови и ќе ги нагласите опасностите од руските акции во Украина. Ако тоа се случи, не се сомневам дека американскиот народ целосно ќе ја поддржи Украина во однос на инвестициите и ресурсите што ги има. обезбедување денес, дури и за две или три години“, рече Хербст.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести