25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Украинската влада бара од граѓаните да ја намалат потрошувачката на електрична енергија за 20%

Хирам Халушенко рече дека поради штетите, украинската влада бара од граѓаните да ја намалат потрошувачката на електрична енергија за 20%, додавајќи дека Украинците позитивно одговориле на тој апел.

„Гледаме пад на потрошувачката, луѓето доброволно трошат помалку електрична енергија. Но, кога тоа не е доволно, сме принудени да одиме на рестрикции“, рече Халушенко.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести