5.8 C
Skopje
петок, јануари 13, 2023

Лиз Трас: Сакам да обезбедам ниски даноци, високи плати, висок економски раст

Британската премиерка Лиз Трас денеска изјави дека секогаш ќе дејствува во националниот интерес и дека нејзин приоритет е да обезбеди економска стабилност за Британија.

„Сакам да обезбедам ниски даноци, високи плати, висок економски раст. Тоа е работата што треба да ја работам, за која ме избра мојата партија и таа мисија останува“, рече таа на прес-конференција само неколку часа по разрешувањето на министерот за Финансии на Кваси Квартенг, пренесува Ројтерс.

Трас рече дека британската корпоративна даночна стапка ќе биде зголемена на 25 отсто, што е пресврт за 180 степени од претходниот план на владата за намалување на даноците.

Претходниот „мини-буџетски“ план, претставен од нејзината влада на 23 септември, вклучуваше замрзнување на корпоративниот данок од 19 отсто и серија други даночни намалувања, што предизвика турбуленции на финансиските пазари.

„Јасно е дека некои делови од нашиот мини-буџет отидоа подалеку и побрзо отколку што очекуваа пазарите. Така, начинот на кој сега ја исполнуваме нашата мисија мора да се промени. Мораме да дејствуваме сега за да ги увериме пазарите во нашата фискална дисциплина. Затоа решив да се задржи зголемувањето на корпоративниот данок планирано од претходната влада“, изјави Лиз Трас.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img