3.8 C
Skopje
вторник, декември 5, 2023

Шпанската влада сака да воведе данок за најбогатите граѓани

Шпанската влада планира да воведе данок за најбогатите шпанци, за две години за да собере доволно пари за зголемена буџетска потрошувачка.

Ова го изјави министерката за буџет Марија Хесус Монтеро, пренесува HR Portfolio.

Данокот треба да почне следната година, рече Марија Монтеро, истакнувајќи дека поради парламентарната процедура можеби нема да биде подготвен за самиот почеток на 2023 година и дека за мерката разговара со помалиот владин партнер Подемос, кој ја вклучи во својата претходна изборна програма.

Таа не елаборираше за даночната стапка или очекуваниот приход, велејќи за телевизиската станица Ла Секста само дека тоа треба да го плаќаат „милионерите“, приходната група која сочинува еден процент од граѓаните.

Таа додаде дека Владата подготвува и нови даноци за енергетските компании и банките.

„Ќе користиме слична шема за енергетските компании и за банкарството. Во следните две години од големото богатство на оваа земја ќе се бара да се „исчисти“ одреден временски период“, изјави Марија Монтеро.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img