14.8 C
Skopje
среда, јануари 18, 2023

Општина Гостивар потпиша договор за управување со отпад од пакување

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари со компанијата Алпак-еко од Скопје потпиша договор за управување со отпад од пакетување на територијата на општина Гостивар.

Договорот предвидува одржување на разни предавања и обуки во основните училишта за подигање на свеста за селектирање и класификација на отпадот од пакување, инвестиции во еколошката инфраструктура (главно преку поставување на контејнери за селекција на отпад од пакување) и создавање собирни пунктови за селективно собирање на отпад од пакување.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img