11.8 C
Skopje
недела, мај 7, 2023

Брнабиќ: Тоа што го правиме во Србија е исклучително важно, не само за мене, туку и за мојата земја и влада, како и за целиот регион

На приемот за странските дипломати во Палатата Србија по повод Неделата на Европрајд, премиерката истакна дека Србија не ја организирала Европрајд затоа што некој ја уценувал да остане на европскиот пат, туку заради Србија, нашиот народ, државата и општеството, како и за доброто на целиот регион.

Таа им се заблагодарила на странските дипломати, меѓу кои биле и повеќето амбасадори од земјите на ЕУ во Белград, за доаѓањето и истакнала дека е горда што успеала да им биде домаќин.

– Тоа што го правиме во Србија е исклучително важно, не само за мене, туку и за мојата земја и влада, како и за целиот регион. Сите знаеме дека кога Горан Милетиќ го регистрираше Белград за Еуропрајд, а јас го поддржав со писмо како премиер, дека ќе биде тешко, бидејќи мора да биде тешко кога спроведувате радикални промени како што правиме сега, промени на подобро. Ова е прв Europride надвор од Европската економска област и прв во Југоисточна Европа – рече премиерката, пишува Танјуг.

Таа посочила дека со тоа ги поместуваат границите на слободата и европските вредности и дека е многу горда на тоа и покрај сите тешкотии што ги имале и што го организирале првиот Европрајд надвор од Европската економска зона.

– Знам дека следниот Прајд ќе се одржи на Малта, но ќе биде без толку настани во споредба со овој – истакнала Брнабиќ.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img