3.8 C
Skopje
четврток, јануари 26, 2023

Сијарто: Ако Србија снема гас, можеме да се потпреме еден на друг

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, вели дека Србија може да смета на помошта на Унгарија во случај на уште поголема енергетска криза поврзана со гасот.

„Можеме да се потпреме еден на друг“, рече Сијарто во интервју за Танјуг, истакнувајќи ја важноста на Србија како сигурен партнер за стабилен проток на гас преку Турски тек.

Министерот Сијарто, кој на Самитот на земјите од Отворен Балкан ја најави подготвеноста на Унгарија да се вклучи во соработката на земјите членки на оваа иницијатива кога станува збор за интегрираните енергетски пазари, како пример ја посочува соработката со Србија и договорот за складирање на нашиот гас.

Тој исто така посочува дека, кога станува збор за барањата Србија да воведе санкции кон Русија, позицијата на Унгарија е многу јасна дека во ситуација кога Србија не е членка на ЕУ, треба да се почитува политиката на српската држава и дека неутралната позицијата на Србија не ја разбираат само оние кои се далеку и не знаат можности во регионот, или оние кои не сакаат да ја разберат ситуацијата од идеолошки причини.

Кога станува збор за енергетските санкции, тој посочува дека разбира оти Србија не сака да ги воведе во Русија бидејќи, како и Унгарија, зависи од руски извори.

„Ние исто така разбираме дека не сакате вашиот народ да замрзне и дека не сакате да воведувате ограничувања. Ни ние не ги сакаме, затоа купуваме гас од Русија и не го сметаме тоа за политичка изјава, бидејќи за вашата земја сигурното снабдување со гас е конкретно и клучно прашање. Тоа нема никаква врска со политика, нема врска со идеологија. Затоа, бидете сигурни дека Унгарија целосно ја разбира вашата позиција“, рече Сијарто.

На прашањето дали Србија може да смета на помошта на Унгарија, со која потпиша договор за складирање на 500 милиони кубни метри гас во случај на уште поголема енергетска криза, тој истакнува:

„Се разбира. Ние сме солидарни, ние сме пријатели и браќа, без сомнение. Односите меѓу нашите две земји се на историско високо ниво, ние сме стратешки партнери со потпишување договор и тоа нема да биде доведено во прашање. Напомена претседателот Вучиќ на Премиерот Орбан дека Србија ќе има потреба од дополнителни количини и капацитети за складирање, а потоа за десет дена го финализиравме договорот“, рече Сијарто и оцени дека тоа е голем заеднички успех.

Како што наведе, Србија во моментов складира неколку стотици милиони гас во Унгарија и тој гас се испорачува на дневна основа, во согласност со потребите на српскиот пазар.

„Многу е важно понекогаш да зборуваме за нашите резултати, бидејќи ако ние, Србите, Унгарците, Бугарите и Турците, не бевме доволно храбри и ако не бевме во можност да се спротивставиме на заканите со санкции што ги добивме од некои од наши пријатели и да не го градевме Турски тек сега ќе бевме во голема неволја затоа што во моментов единствен сигурен гасовод е Турски тек кој носи гас од Русија преку Турција до Бугарија, Србија и Унгарија. Во другите има турбуленции, прекини и намалувања на капацитетот за снабдување, но овој гасовод е целосно сигурен. Така што, сметам дека постигнавме голем успех, бидејќи бевме доволно храбри во нашата одлука да го изградиме овој гасовод“, вели Сијарто.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img