spot_img
2.8 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022
spot_img

Еве кои 10 работи мора да ги земете на одмор

Квалитетен куфер

Пред да започне вашиот одмор, ќе ви треба висококвалитетен и издржлив куфер за да ги спакувате сите потребни работи и многу повеќе. Во зависност од бројот на патници, прилагодете ја големината на куферот на вашите потреби и секогаш избирајте лесно препознатливи дизајни и куфери со тркала за полесен транспорт.

Документи и пари

Не заборавајте на сите важни документи како пасош, возачка дозвола и осигурување. Најпаметно е повеќето документи и пари да ги чувате на едно место и уредно склопени во паричник, посебна преграда во ранец или куфер. На тој начин лесно ќе најдете се што ви треба и кога ви треба.

Полначи

Повеќето луѓе ги носат телефоните, фотоапаратите и таблетите, но ги оставаат полначите дома. Затоа, ставете ги соодветните полначи на списокот со рачни раце и проверете дали некои од вашите уреди ги користат истите полначи за да заштедите простор за пакување.

Техника

Иако одморот е авантура за секого, факт е дека ни е потребна технологија за комуникација, сликање, забава, па дури и за разубавување. Затоа, ако имате простор во вашиот куфер, задолжително понесете фен, преса, таблети и други уреди што ги користите дома.

 Работи за рекреација

Никогаш нема доволно забава, дури и кога сте на нови дестинации. Ова е особено важно ако патувате со деца, затоа не заборавајте да понесете скутер, таблет, топки, книги и се друго што може да ве интересира вас и членовите на вашето семејство.

Освежување и храна

Во зависност од крајната дестинација, патувањето може да потрае неколку часа, па затоа е неопходно да се понесе вода и грицки. Веројатно ќе најдете места каде што ќе можете да купите се што ви треба, но основните освежувања не се на одмет.

Играчки

Ако патувате со деца, однапред планирајте рекреација и начини како да ги забавувате. Затоа, една од ставките на вашата листа мора да бидат играчки, и повеќе од нив. Изберете ги омилените играчки на вашето дете или пакувајте ги заедно како прекрасна подготовка за патување.

Козметика

Одморот задолжително поминете го на сонце, но со соодветна заштита со заштитен фактор. Во приборот за прва помош и куферот треба да најдете добар крем за сончање, спреј против комарци и купки на кои сте навикнати.

Не заборавајте ги четките за заби за сите членови на семејството и пакувајте ја саканата паста за заби.

 Лекови

Иако целта на одморот е одмор и релаксација, треба да бидете подготвени на се. Затоа, важно е со себе да имате барем основни лекови против болки и алергии, а доколку некој од патниците има специјална терапија, имајте на ум дека најдобро е да земете се со себе.

Опрема за домашни миленици

Ако го носите вашето куче со себе и местата каде што одмарате се погодни за миленичиња, мора да понесете се што му треба на вашето домашно милениче. Тоа се главно контејнери за храна и вода, гранули на кои е навикнат, но и некои играчки, транспортер и поводник не му се на место.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести