spot_img
20.8 C
Skopje
недела, јули 31, 2022
spot_img

Анкета во Србија, дури 84 отсто од испитаниците не го поддржуваат воведувањето санкции против Русија

Според истражувањето, дури 84 отсто од испитаниците не го поддржуваат воведувањето санкции против Русија поради војната во Украина. Само 6,8% од испитаниците поддржуваат санкции, додека 9,2% од нив немаат мислење, објави Недељник.

На санкции би се согласиле 18,8 отсто од граѓаните во случај ЕУ да ѝ се закани со санкции на Србија, додека 60 отсто од граѓаните и во тој случај би биле против воведување санкции против Русија. 21,2% од испитаниците одговориле дека немаат мислење.

25 отсто од испитаниците сметаат дека на Србија ќе ѝ бидат воведени санкции во наредниот период. 41,6 отсто сметаат дека Србија ќе остане на сегашната неутрална позиција. За ова прашање мислење имаат 33,4% од анкетираните граѓани.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести