spot_img
6.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Белата куќа соопшти дека претседателот ги прекинува строгите мерки за изолација, но ќе продолжи да ја носи маска

„Симптомите на Ковид што ги чувствуваше речиси целосно исчезнаа“, рече неговиот лекар. Бајден минатиот четврток беше позитивен на Ковид и беше речено дека има многу благи симптоми.

Тој е во изолација од четвртокот, а исто така му е препишан и петдневен третман со Paxlovid, лек за лекување на коронавирусот.

Лекарот од Белата куќа Кевин О’Конор рече дека тестот за ковид на 79-годишниот претседател бил негативен вчера вечер и повторно утрово.

„Претседателот имаше благи симптоми на болеста, неговата состојба постепено се подобруваше, а симптомите на крајот речиси целосно исчезнаа“, рече О’Конор.

Белата куќа соопшти дека претседателот ги прекинува строгите мерки за изолација, но ќе продолжи да ја носи маската уште десет дена во друштво на други луѓе.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести