26.8 C
Skopje
петок, јули 12, 2024

Цената на струјата во Европа го достигна историскиот максимум

Цената на струјата на пазарот „ден однапред“ за испорака на 12 јули во бројни земји од Европската унија повторно достигна историски највисоки вредности, покажуваат податоците на берзата за електрична енергија „Норд пул“.

Како што се наведува, цената на струјата во Франција достигна 432,43 евра за мегават-час, во Германија – 377,66 евра, во Белгија – 378,38 евра, во Холандија – 367,43 евра, во Австрија – 396,77 евра.

Во исто време, ден претходно, цената на струјата со испорака на 11 јули во Финска, Летонија, Литванија и Естонија исто така го обнови историскиот максимум, достигнувајќи 415,65 евра за мегават-час, поскапе за над 3,5 отсто и чини 1.750 долари на илјада кубни метри, покажуваат податоците на берзата ICE.

аква е состојбата во Македонија?

Цената на струја произведена во Македонија е 60-70 евра, но плански се врши субверзија на домашното производство за да се купува странска струја за лична провизија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести