24.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Милошоски: Факт е дека Ковачевски и Османи учествувале во креирање на францускиот предлог и криеја од јавноста

Премиерот Ковачевски и министерот Османи се двајцата актери на кои им се случи најголемиот дипломатски дебакл, после оној со Лисабонската декларација. Македонија  доби непринципиелен и понижувачки предлог за преговарачка рамка, преполн со наметнати билатерални прашања и со поглед во минатото, реагира пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на оправдувањата на министерот за надворешни Бујар Османи за францускиот предлог.

Милошоски потенцира дека  факт е дека во обликувањето на овој документ активно учествувале и Ковачевски и Османи, иако тоа го криеја од јавноста.

– Затоа нема потреба ниту од два збора, ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка, пишува Милошоски.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img