spot_img
15.8 C
Skopje
петок, мај 13, 2022
spot_img

Хаос на улиците низ Хрватска (ВИДЕО)

Протестите се одржаа во знак на солидарност со Мирела Чавајда и сите жени на кои им е ускратен законски загарантираниот абортус и други форми на здравствена заштита во Хрватска.

Протестот бешее најавен во 18 часот во Загреб на плоштадот Бан Јелачиќ и во исто време во Пула, Риека, Сисак, Сплит, Шибеник, Осиек, Задар и Корчула. Протестната акција ја организираат здруженијата РОДА, ЦЕСИ, Фондацијата Солидарност, ПаРитер, Граѓани на Риека и Платформата за репродуктивни права.

„Да останеме лути и да врескаме додека системот не ни обезбеди здравствена заштита што ја заслужуваме. Можеме да се бориме за промени само солидарно. Доста е негирање на здравствената заштита“, рече говорничка на плоштадот Бан Јелачиќ.

„Нема да оставиме ниту една жена сама да се справува со министри и лекари-мизогини“, рече друг говорник.

„Но, многу приказни не ни стигнуваат до нас. Приказни за жени на кои абортусот не им е достапен бидејќи не е бесплатен“, рече друг говорник.

„Ако сакаме абортусот да биде достапен и бесплатен, време е да се вратиме на Уставот, има место за него. Како и во Словенија, каде што сме мораме да одиме тајно и јавно“, рече една од говорничките во Загреб.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести