-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Илон Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари

Се продаде Твитер, втората најмоќна социјална мрежа во светот после Фејсбук. Бизнисменот Илон Маск ја купил компанијата за 44 милијарди долари.

Овој потег го прави Маск одговорен за компанијата со 217 милиони корисници, како и за нејзината влијателна улога во обликувањето на политичката и медиумската агенда на двете страни на Атлантикот. Изгледаше дека првичната неподготвеност на Твитер да ја прифати трансакцијата избледе откако Маск го потврди финансискиот пакет.

Маск истакна дека Твитер ќе биде ревидиран под негово водство, вклучувајќи промени во умереноста на содржината, опишувајќи се себеси како „апсолутист за слободата на говорот“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img