spot_img
1.8 C
Skopje
среда, јануари 5, 2022
spot_img

ДЕТЕКТИРАН ФЛУРОН И ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од страна на ПЗУ Синлаб до Институтот за јавно здравје е доставена информација за детектиран еден случај на флурон, (комбинирана инфекција со вирусот на грип и коронавирусот) кај 26-годишен пациент од општина Зајас.

Според епидемиолошката анкета, пациентот со коинфекција Ковид19/Инфлуенца А, непосредно пред 31.12.2021 година се вратил од САД и според неговите кажувања таму примил вакцина за Ковид-19, односно се ревакцинирал неколку дена пред да пристигне во РСМ.

Пациентот е упатен на домашно лекување, бидејќи засега нема тешка клиничка слика.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести