spot_img
0.8 C
Skopje
среда, декември 8, 2021
spot_img

Европската комисија ќе предложи нова мерка за трговска одбрана наменета за борба против земјите кои не се членки на Европската унија

Европската комисија ќе предложи нова мерка за трговска одбрана наменета за борба против земјите кои не се членки на Европската унија, а кои вршат непотребен притисок врз која било од членките на блокот, но планот веќе се соочува со скептицизам во Брисел.

Ако стапи во сила, новата мерка би можела на пример да биде во форма на трговски или инвестициски ограничувања врз Кина поради притисокот што го врши врз Литванија откако таа му дозволи на Тајван да отвори де факто амбасада таму. Кина ги намали дипломатските односи со Литванија и официјални лица во вилнус велат дека пекинг, исто така, вовел блокада за нејзиниот извоз и врши притисок врз компаниите во трети земји да не прават бизнис со малата балтичка држава. Кина негира какви било неправилности.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести