spot_img
0.8 C
Skopje
среда, декември 8, 2021
spot_img

БОГОРОДИЦА СЕ ПОЈАВИ НА ВРВОТ НА СВЕТА ГОРА! (ВИДЕО)

Преданијата велат дека Богородица ја открила Света Гора, ја благословила и одредила таа да биде свето место каде ќе живеат монаси.

На Фејсбук се појавила видео снимка од врвот на планината Атос, односно Света Гора, за која се тврди дека се појавува Пресвета Богородица.

Околу фигурата за која се претпоставува дека е Божјата Мајка, со засилува светлоста во правоаголен круг, и како видеото се повлекуватаа се појасно се гледа.

Се гледа нејзиното движење, кои потсетуваат на кадење со кандилце.

Инаку, преданијата велат дека Богородица ја открила Света Гора, ја благословила и одредила да биде свето место на кое изолирани ќе живеат монаси посветени на молитви и дека на тоа место нема да доаѓаат жени.

Така е и до денес – на припадничките на понежниот пол не им е дозволен влез на Света Гора.

ВИДЕО

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести