20.8 C
Skopje
вторник, јуни 11, 2024

Еве кои се најсмрдливите градови во Европа

Забележано е дека луѓето во историјата на нашиот континент имале пониски стандарди за хигиена – тоа ќе ви го каже секоја литература за средновековна Англија или книгата „Големата смрдеа на Париз“. Современиот живот донекаде го промени тоа, но и денес има одредени места каде што ќе почувствувате смрдеа или чуден мирис.

Ова се места во Европа со историја на непријатни мириси, а ќе се обидеме да откриеме зошто го добиле епитетот „најсмрдливи градови“.

Барселона, Шпанија – испарувањата од фабриките го покриваат воздухот

Репутацијата на Барселона како едно од европските места за одлична храна и забава ја прави совршено место за истражување. Сепак, оние кои остануваат таму подолго мора да се справат со голем број чудни мириси.

Фабриките останати од периодот кога градот бил индустриски центар и понатаму создаваат секакви непријатни мириси.

Кога Европската комисија се здружи со осум земји за да развие апликација од три милиони евра која ќе им овозможи на жителите да го означат загадувањето со непријатни мириси, Шпанија го избра Поблену, ново реновирана област во североисточна Барселона, како студија на случај.

Другите пријавени мириси го покриваат спектарот од канализација до марихуана.

Дарувар, Хрватска – гинко дрвја што мирисаат на повраќање

Гинко дрвјата се неверојатен додаток на многу европски паркови и улици. Првично пронајдени во Кина пред стотици милиони години, нивните жолти лисја лесно се гледаат на една милја подалеку. Сепак, додека не се доближите и ја почувствувате нивната друга страна.

Женските дрвја од гинко, или „Златни девојки“, како што понекогаш ги нарекуваат, се едни од најсмрдливите. Кога паѓаат лисјата, создаваат смрдеа што често се споредува со расипани јајца или повраќање.

Париз, Франција – смрдлива канализација покрај Сена

Самиот Париз има многу места каде можете да уживате во мирисите – пекари, винарии, парфимерии, но тоа не ги негира гласините дека Париз е еден од најсмрдливите градови во светот.

National Geography дури спроведе истрага за тоа како Париз планира да го отстрани „тој мирис на урина“. Мала цена што треба да се плати за тоа што е еден од културно најбогатите градови на континентот.

Некои делови од градот заработуваат од смрдеата повеќе од еден век – во 1889 година, градот оградил дел од канализациониот систем за да понуди тури.

Опишан како „одвратен, но интересен“, брзата прошетка низ темните премини на Музејот на канализацијата ќе ве натера да се вратите во најблиската пекара.

Вила Нова де Гаја, Португалија – многу „пештери“

Вашето уживање во мирисите што лебдат во воздухот на Вила Нова де Гаја целосно ќе зависи од вашиот вкус за алкохол.

Градот е познат по своите „пештери“ – визби во кои се чува виното од регионот. Направен е на 120 километри, во долината Дуро, пред да биде пренесен преку реката.

Некои се осмелуваат да го поминат мостот за да мирисаат, други не. Жителите ја опишуваат атмосферата како силна, но слатка.

Единбург, Шкотска – мирис на „стар зачаден“ квасец

Единбург има историја на борба против лошите мириси. Долгогодишните љубители на минатото на градот му го дадоа прекарот Auld Reekie – „стар зачаден“, а проблемите се движеа од отстранување на трупови во 17 век до смог.

Проблемот на оваа генерација? Силен здив на алкохол од неговите пиварници.

Во 2009 година, локалното население беше збунето од предлозите со кои се бараше од севернобританската дестилерија да постави „кула за контрола на мирисот“. Изгледа дека многу не им се допаѓа квасецот, пренесува Euronews.

Венеција, Италија – канали полни со ѓубре во град што тоне

Каналите на Венеција се карактеристичен дел од „градот што тоне“, а патувањето до градот не е целосно доколку не вечерате на вода.

За жал, тие дејствуваат и како градска канализација, што ги вознемирува туристите за време на жешки летни денови. Топлината предизвикува секакви мириси да излегуваат од водата и има големи шанси да стигнат до копното.

Плоштадот Свети Марко неколку пати годишно се поплавува, при што се шири човечки отпад.

Жителите тврдат дека како одминува времето се подобрува – движењето на водата помага да не стагнира, а тоа навистина се забележува само при осека и топло време.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести