spot_img
14.8 C
Skopje
сабота, октомври 23, 2021
spot_img

Пратениците во српското Собрание одбија да расправаат за предлогот на резолуцијата за Сребреница

Пратениците во српското Собрание на денешната седница одбија на дневен ред да се стави расправа за предлогот на резолуцијата за геноцидот во Сребреница, поднесена од пратеникот на Партијата за демократска акција на Санџак (СДА), Енис Имамовиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

Објаснувајќи го предлогот, Имамовиќ кажа дека резолуцијата е потребна по сите пресуди на Хашкиот трибунал, и поради мирот и помирувањето на бошњачкиот и српскиот народ.

Целта на резолуцијата е да се забрани каква било пропаганда за овој геноцид, величење на воените злосторници и величење на геноцидот врз бошњачкиот народ, објасни тој.

Предлогот на Имамовиќ не беше прифатен, како и оној што го дадоа пратениците на Движењето на социјалистите, кое е на листата на Српската напредна партија (СНС), да донесе одлука за формирање комисија за истрага и утврдување на бројот на жртвите на агресијата на НАТО во 1999 година.

Исто така, беше отфрлен и предлогот на пратеникот на СНС, Миодраг Линта, сите припадници на армијата и милицијата на Република Српска Краина во Србија да им биде признат стажот што го поминале во тие формации, за време на воениот конфликт во поранешна Југославија.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести