20.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Петер Сијарто: На Западен Балкан не смее да се гледа како на заден двор на Европа

На Западен Балкан не смее да се гледа како на заден двор на Европа, туку како на клучен регион без кој нема напредок, изјави унгарскиот министер за надворешни работи.

Петер Сијарто на панелот во Варшава во вчера за стратегијата на НАТО, рече дека не е сигурен дека земјите од Западна Европа се целосно свесни за важноста на безбедноста и стабилноста во регионот, и една од причините може да биде тоа географски се далеку од него, пренесува МТИ.

Сијарто рече дека е спорно што ЕУ не постигнала напредок со интеграцијата и дека западните министри честопати се жалат дека земји како Русија, Кина, Турција и Саудиска Арабија се обидуваат да влијаат на регионот.

„Како можеме да ја добиеме играта ако не излеземе на терен? Ако ЕУ не може да го интегрира регионот, другите ќе го сторат тоа”, праша министерот.

Сијарто го пофали фактот дека НАТО прими три земји од регионот и додаде дека „за жал, ЕУ е многу побавна во тој поглед“.

Тој, исто така, го сврте вниманието на опасноста од миграциски бранови, велејќи дека тоа е една од најважните мигрантски рути низ Западен Балкан. Тој повтори дека Унгарија ја поддржува „политиката на отворени врати“, како и проширувањето на ЕУ и НАТО.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img