spot_img
39.8 C
Skopje
недела, август 1, 2021
spot_img

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа.

Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ ја одзема потенцијалната заработка.

Во тужбата поднесена во четвртокот до Високиот суд во Лос Анџелес, ѕвездата на филмот и извршниот продуцент рекоа дека нејзиниот договор гарантира ексклузивно кино пуштање. Заработката за која зборува актерката се однесува на фактот дека „Дизни“ овозможи филмот да се изнајми преку услугата „Дизни плус“ за 30 долари, истовремено со прикажувањето во кината.

– Во месеците пред оваа тужба, г -ѓа Јохансон на Дизни и Марвел им даде можност да ја поправат неправдата и да го исполнат ветувањето на Марвел – се наведува во тужбата, додавајќи дека „Дизни“ намерно го охрабрил „Марвел“ да го прекрши договорот, без оправдување.

Сепак, најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа.

– Тужбата е особено тажна и вознемирувачка поради грубото игнорирање на ужасните и продолжени глобални последици од пандемијата „Ковид 19“. Дизни во целост го испочитува договорот со Скарлет Јохансон, а освен тоа објавувањето на филмот ,,Дизни плус” Покрај надоместокот од 20 милиони долари што ги доби, се вели во нивното соопштение.

Откако прикажувањето на „Црна вдовица“ беше одложено повеќе од една година поради пандемијата, филмот дебитираше пред три недели со 80 милиони долари во Северна Америка и 78 милиони долари од меѓународните кина, но после тоа театарските приходи нагло опаднаа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести