spot_img
30.8 C
Skopje
петок, јули 23, 2021
spot_img

РЕКОРД: Вчера аплицирани скоро 20.000 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 481.268 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.385 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 19.274 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 800.168 дози вакцини, а ревакцинирани се 318.900 граѓани.  

 Со последните бројки 62 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 59 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 54 % од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 44 % од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина . 

 Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.  

 Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести