spot_img
22.8 C
Skopje
недела, јули 4, 2021
spot_img

Вирусот Делта предизвикува хаос во Иран

Иранскиот претседател Хасан Рохани изрази страв дека на земјата ѝ се заканува петтиот бран на епидемија на вирусот корона поради ширењето на варијантата делта.

„Постојат стравувања дека ќе се соочиме со петтиот бран на епидемија низ целата земја“, рече Рохани на состанокот на работната група за вирусот корона, објави Ројтерс.

Тој повика на претпазливост бидејќи соединението на делтата се прошири на јужните провинции.

Повеќе од 84.000 луѓе починаа од вирусот корона во Иран од почетокот на пандемијата, а главниот град Техеран и уште девет градови се во „црвената“ зона. Провинциите на југ и југоисток од земјата се исто така во црвената зона.

Иран тврди дека нема доволно вакцини за 83 милиони жители поради американските санкции кои го комплицираат трансферот на пари на странски компании.

Според иранското Министерство за здравство, нешто повеќе од 4,4 милиони луѓе ја примиле првата доза, а само 1,7 милиони Иранци ги примиле двете дози на вакцината.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести