spot_img
23.8 C
Skopje
петок, јули 2, 2021
spot_img

ФРАНЦИЈА ВОВЕДЕ НОВИ ПРАВИЛА ЗА СТРАНСКИТЕ ТУРИСТИ

Странските туристи коиќе  ја посетуваат Франција ќе треба да платат за тестот COVID-19 од 7 јули, изјави владиниот портпарол Габриел Атал.

  • Одлучивме странските туристи да плаќаат за тестови, 49 евра за ПЦР-тест и 29 евра за тест за антиген. Станува збор за реципроцитет, бидејќи Французите кои патуваат во странство, исто така, треба да плаќаат за тие тестови во повеќето земји – рече Атал во интервју за весникот „Eco“.

Претходно, водечкиот научен советник на француската влада, Жан-Франсоа Делфреси, рече дека Франција најверојатно ќе го има четвртиот бран на короната поради појавата делта сојот.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести